Bada Hari prabhu

1. Levél (A kirtanvezető feladata lelkileg)

Forrás: http://www.dandavats.com/?p=47847

Kérdés:

Kedves Bada Haridas,

Tegnap este vezettem az első kirtanomat! Azon töprengtem, mi a kirtan vezető feladata? Tudom, hogy a gyakorlatban ez úgy működik, hogy játszanak egy hangszeren, és éneklik a mantrát a csoport számára, amit meg kell ismételni, de mi a dolguk lelki értelemben véve?

Eleinte kicsit ideges voltam a feladat miatt, és azon gondolkodtam, vajon meg tudnád-e osztani az ezzel kapcsolatos bölcsességed egy részét. Hare Krishna!

Válasz:

Örülök, hogy kirtant vezetsz, és köszönöm, hogy ilyen szép kérdést tettél fel, és hogy ilyen komolyan veszed ezt a dolgot. (Az, hogy komoly, nem jelenti azt, hogy nem örömteli!)

Hosszasan beszélhetnénk a kirtanról. Sokkal több rejlik benne, mint amennyi látszik. Tömören szólva, a kirtan vezető feladata, hogy segítsen az embereknek Krisnához kapcsolódni, amit nem fogsz tudni megtenni, ha nem vagy te magad is kapcsolatban Vele. Így tehát a fókusz valójában egy belső dolog. Próbálj meg jelen lenni az adott percben, figyelmesen hallani, őszintén kiáltani a szolgálatért és a tisztulásért, Krisna örömére énekelni és az Úrra gondolni, a kegyéért könyörögve. Az éneklés teljes mértékben az Úrral való kapcsolatunk visszaállításáról szól.

Kirtan vezetőként a legjobb, ha olyan hangulatban van az ember, hogy a bhaktákat szolgálja. Amikor Krisna elégedett, a szívükben jelenlévő Felsőlélekként elégedetté teszi őket is, így szolgáljuk őket. Ez nem show vagy bemutató.

Srila Prabhupada azt írta: "Az éneklés alapelve az, hogy az Urat dicsőítjük, s nem az a célja, hogy a tömeget vonzzuk. Ha Krisnának tetszik amit hall, meg fog kérni néhány őszinte bhaktát, hogy gyűljenek össze az ilyen helyen." Levél Subalanak, 1967. november 12.

Egy másik fontos, észben tartandó dolog, hogy a jó kirtan kizárólag a Szent Név kegyéből történik meg. Mi magunk nem tudjuk "előidézni". Annyit tehetünk, hogy őszinte törekvéssel kiáltunk érte (mint ahogyan a gyermek sír az édesanyja után), de mégis Rajta áll, hogy megjelenik, avagy rejtve marad. Meg kell próbálnunk a tőlünk telhető legjobban szolgálni, de teljes mértékben az Ő kegyén függünk. A kirtan tehát egy dinamikus folyamat, melynek során különféle módokon tapasztalhatjuk meg Krisna viszonzását. Sosem lesz kétszer ugyanolyan. Ez egy felfedező folyamat.

Mégis, minél inkább valódi a Krisna iránti szeretetünk, annál inkább el akar majd jönni hozzánk a kirtan során.

Egy gyakorlati szempont: Próbálj meg olyan dallamokat énekelni, melyeket az emberek viszonylag könnyen vissza tudnak énekelni, ugyanakkor próbáld meg zeneileg vonzóvá és elfogadhatóvá tenni az embereknek és a körülményeknek megfelelően.

Remélem, ez segíteni fog. Még egyszer köszönöm. Minden jót. Hare Krsna!

Szolgád,
Bada Haridas





2. Levél (Amikor Krisna elrejtőzik)

Forrás: http://www.dandavats.com/?p=47847

Kérdés:

Azt írtad, kiálthatunk az Úrért, és Ő olykor megnyilvánítja magát, míg más alkalmakkor rejtve marad. Tudnál mesélni néhány, ilyen helyzetekkel kapcsolatos tapasztalataidról?

Válasz:

Krisna jelen van a Nevében. Ő jelen van, amikor mi éneklünk. Időnként, amikor éneklünk, a kegyéből valóban érezhetjük a jelenlétét. Tudjuk, hogy ott van, és a kirtan igen csodálatossá válik. Ezt különféle módokon tapasztalom meg, sosem szokott kétszer pont ugyanolyan lenni. Az Úr az Ő múrti formájában, Srila Prabhupada, vagy más lelki személyek jelennek meg az elmében. Időnként lelki érzések bukkannak fel.

Bár Krisna mindig ott van, előfordul, hogy időnként nem érezzük a jelenlétét. Rejtve marad, és én úgy érzem magam, mint egy kődarab, az éneklés pedig üresnek tűnik. Krisna azért csinálja ezt, hogy a szívünk mélyére nézzünk, és nagy alázattal és őszinteséggel kiáltsunk Érte. Ez nem automatikus vagy mechanikus boldogság, hiszen viszonzásról van szó. Valahogy énekelnünk és hallanunk kell. De ez az az idő, amit Krisnával töltünk, és tudatában kell lennünk, mi történik az Úrral való kapcsolatunkban.

Ha ez olykor túlontúl sok munkának tűnik, mindig visszatérhetsz az éneklés és hallás alap instrukciójához, és visszahozhatod az elméd, hogy jelen legyen minden egyes mantránál. Srila Prabhupada ezt az alapvető utasítást adta, és nem kell mindezt túlagyalnunk. Énekelj a nyelveddel és hallj a füleiddel. De természetes, hogy amint az elme megnyugszik, és elmerülsz az éneklésben, odaadó érzések jönnek.

Szolgád,
Bada Haridas





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése