Másoktól a kirtanról


Bhaktividya Purna Swami:


A tudomány és a művészet kapcsolatáról

Forrás: https://www.facebook.com/BVPSwami/posts/3942432832464482

Első a tudomány, aztán jön a művészet - ez a védikus alapelv. Elsőként meg kell tanulnod valaminek a tudományát, majd azután a művészetét. Ha először a művészetet tanulod meg, akkor mindig lesz valamilyen probléma, mivel a művészettel az elme foglalkozik. A védikus koncepció szerint az intelligenciának kell a feljebbvalónak lenni és az elme az alárendelt, mivel ez azt jelenti, hogy az elme mindig követi az intelligenciát.

Ám ez azt is jelenti, hogy mivel az intelligencia a magasabb rendű, az ő feladata, hogy gondoskodjon az alárendeltje a szükségleteiről - viszont mindez a felsőbb sztenderdek alapján történik. Akkor megfelelő kapcsolataid lesznek a társadalom minden aspektusában, a saját elméd működésében és ama sztenderdekben, hogy hogyan működik a filozófia.

De ha a művészetet helyezed előtérbe, akkor az elme válik felsőbbrendűvé és az intelligencia lesz az alárendeltje, és ekkor az intelligencia egyetlen feladata az lesz, hogy az elme sztenderdjei szerint előteremtse, amit az elme akar. Így számos létező lehetőséget figyelmen kívül hagy, mert az elme rájuk se hederít. Míg az intelligencia minden lehetőséget szemügyre venne, s hogy mi a legjobb a helynek, időnek és körülményeknek megfelelően. De a másik esetben olyan sok lehetőséget kihagysz, mert az elmét nem érdekli. S bár olybá tűnhet, ez a művészibb megközelítés, valójában ebben az esetben korlátozottabbak a lehetőségeid; gyakorlás által nagyon inspiráló lehetsz egy nagyon korlátozott területen.

De az elgondolás az, hogy mindenki megtanulja a tudományt, és akkor van egy közös alap, mivel a művészet nem szükségszerűen közös alap, hiszen minden egyes személy más és másféleképp közelíti meg. Olyasmi ez, mint hogy ha ékes szavakkal szólsz a társadalom némely részéhez, ők sértésnek veszik. Azért találják sértőnek, mert "Érthetetlenül beszélsz itt nekem, azt hiszed, valami idióta vagyok vagy mi, azért csinálod?" Ahelyett, hogy csak néhány kedves szót szólnál. De ha a tudomány a közös alap, kinek-kinek személyes képességei szerint, akkor az lelkesedéssel fejleszthető, és nagyon szépen előadható.

(2008 december 8. Sri Isopanisad lecke, Bhaktivedanta Academy, Sridham Mayapur)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése